Archives: مرداد ۱۳۸۷

چه استدلال جالبی

افلاطون می‌گوید:

در عالم‌، هر موجودی‌ حیات‌ دارد و هر حیاتی‌ علم‌ دارد، و هر چیزی‌ که‌ علم‌ دارد شادی‌ الهی‌ دارد.

چه استدلال جالبی.

نوبل

وقتی هانریش بل جایزه نوبل را گرفت گفتند این نوبل بود که ارزشمند شد نه اینکه نوبل هانریش بل را ارزشمند کرد.

هانریش بل داستان نویس شهره آلمان است که بعد از افت شدید ادبیات آلمان ظهور کرد، درحالی که همه می‌گفتند ادبیات آلمان مرده است.

او بود که ادبیات آلمان را زنده کرد.

خواندن داستان هایش را توصیه می‌کنم هم به خود هم به شما

چنین شد که روز و شب پدید آمد.
داستان‌های کوتاه هانریش بل. 
مجموعه سکوت دکتر مورکت.
بچه ها غیر نظامین
جالوس ها
برخیز دلدارم برخیز
چهره غمگین من
و..

[Top]

قانون

لازمه اجتماع قانونه و هر جا که قانون نباشه اجتماع نیست و کسی که بی قانونی بکنه باید بر اساس قانون مجازات بشه.
و اگر مجازات هم نباشه قانون معنایی نداره.در حقیقت همان بی‌قانونی می‌شه
برخی بی قانونی‌ها هست که حکم کشتن جامعه است و جامعه یعنی‌ مردم. پس کسی که برای بعضی بی قانونی‌های جامعه و مردم زیادی رو می‌کشه باید مجازات بشه.
قانون چیزی نیست که همه از او خوششان بیایید و همیشه به نفع همه افراد نیست بلکه به نفع جامعه است.و جامعه یعنی تک تک افراد با هم نه فقط یک فرد

[Top]

جنگ در افکار

بطور کلی فلاسفه یونانی اعم از هراکلتیوس و افلاطون و ارسطو ، جنگ را ابزار مشیت الهی تلقی می‌کردند. بین بندگان و بردگان تفاوت ماهوی قائل بودند. دولت شهر را قبل از هر چیز سازمانی دفاعی و دژی جمعی می‌پنداشتند و جنگ را در راه حفظ حد و مرز آن امری ضروری و حتمی می‌شمردند.
 
گاستون بوتول : جنگ مبارزه مسلحانه و خونین بین گروههای سازمان یافته است.دورکهیم : جنگ یک پدیده اجتماعی است. چون آفریننده تاریخ است و در عین این که تمدن می‌سازد، تمدن را از بین می‌برد. به بیان دیگر جنگ مرزی است که مراحل مهم حوادث تاریخ را از هم جدا می‌کند.

وبر :وبر بر خلاف برخی از جامعه شناسان معتقد است که جوامع همواره مجموعه‌ای هماهنگ نیستند و برای رسیدن به نظم و هماهنگی ناگزیر از نبرد و درگیری می‌باشند. وی نبرد را یک رابطه اجتماعی بنیادی می‌انگارد. رابطه اجتماعی نبرد به گونه‌ای است که از طریق تحمیل اراده یکی از دو طرف درگیر بر طرف دیگر ایجاد می‌گردد.
او مبارزه را در همه جا و در تمام صحنه‌های زندگی اجتماعی می‌دید. اما حق تقدم را به سیاست خارجی ‌داده و وحدت ملی را وجه نظر خود قرار می‌داد. او اعتقاد داشت که سیاست قدرت بین ملتها ، که جنگها مظهر و نمود ظاهری آنها می‌باشد، به منزله بازمانده حقایق سپری شده گذشته نیستند. بلکه شکلی از مبارزه برای بقا در بین طبقات و ملتها می‌باشند. 

سیسرون: جنگ را به طور گسترده به منزلهِ یک درگیری نظامی تعریف می کن.

توماس هابز: جنگ یک طرز تفکر است؛ حالتی که حتی ممکن است در آن، عملیات به وضوح دیده نشود.

 دنیس دیدرو: جنگ بیماری خشونت آمیز و شدید دنیای سیاست است.

کارل فون کلاوزویتس: جنگ ادامهِ سیاست با استفاده از ابزارهای دیگر است.

روسو:جنگ روابط میان چیزهاست، نه اشخاص؛ بنابراین، جنگ یک رابطه است، نه رابطه میان انسان و انسان، بلکه رابطه میان دولت و دولت می باشد.

ابن خلدون: ابن خلدون رابطه انسان با انسان را با توجه به تجاوزگری ذاتی انسان تبیین می‌کند. به نظر وی خوی تجاوزگری تهدیدی برای اصل نظام تعاون و معیشت انسان است.

خواجه نصرالدین طوسی : همه انسانها علاقمند به زندگی راحت و بی دغدغه هستند. ولی امکانات موجود جوامع محدود است. بنابراین جنگ و درگیریها ، ناشی از همین ارضای غرایز و نفسانیات بشری است. بروز چنین شرایطی در جوامع به آنجا می‌انجامد که تنازع بقا و جنگ به اعماق جامعه کشیده شده و نسل آدمی در معرض انهدام و انقراض قرار می‌گیرد. 

جان کیگن:تاریخ نگار امور نظامی، نیز توصیف سودمندی دربارهِ نظریهِ سیاسی و عقل گرایانهِ جنگ در کتاب تاریخ جنگ ارائه می دهد. نظریهِ او بر این فرض استوار است که باید بین امور نظم ویژه ای حاکم باشد تا دولتها در آن درگیر شوند. در این نظم ویژه و انتظارات مشخص، مبارزان به راحتی قابل تشخیص اند و سطوح عالی فرمانبرداری از طریق مطیع کردن طرف مقابل وجود دارد. 

مردم شناسان:از نظر آنها جنگ بین کلیه اقوام ابتدایی و در همه نقاط وجود داشته است و به منزله ابزاری برای حفظ استقلال اجتماعات کوچک ، علیه دشمنان به منظور اظهار قدرت سیاسی یا برتری و سلطه بر دیگران بکار رفته‌است.

[Top]

بهترین برای یک انسان

کدام فیلسوف غرب بود؟
دقیقا در ذهنم نمانده ولی مال همان سال‌های اولیه فلسفه بودسه چهارتایی بعد از تالس بود از همین اسم هایی که نمی‌شود حفظش کرد.
می گفت برای یک انسان بهترین چیز این است که چشم به جهان نگشاید و افتاب را نبیند و اگر هم دید بهترین چیز دوم برای او این است که هر چه زودتر از دیدار آفتاب محروم شود.
و من دوباره به آن روز بهترین که از آن گذشتم نزدیک می‌شویم یعنی ۱۱ مرداد و هنوز که ۲۳ سال است از آن بهترین اول می‌گذرم به بهترین دوم نرسیده‌ام آیا بیست و چهارمین بار بازدید به این بهترین خواهم رسید؟

[Top]

انسان مجهول

داشتم به این فکر می‌کردم که انسان ها نه روز تولدشان یادشان می‌ماند نه روز مرگ.
ورود و خروجی به‌یاد ماندنی فقط برای دیگران.

[Top]

او‌می‌آمد

او می‌آمد و من می رفتم.
و بازهم او می‌آمد و من می رفتم.
خدایا چرا این راه پایانی ندارد خسته شدم

[Top]

این هم از بوش

تصویر بوش

از وبلاگdysfunctional housewives

[Top]

شعر و فلسفه

شعر و فلسفه تا به حال شنیده بودید. خیلی جالب است.

تفکرات فلسفی پارمیندس و امپدوکلس همه‌اش با شعر است.

شعر دنیای تخیل است و فلسفه دنیای تعقل.

چه تضاد جالبی

[Top]

طالس اولین فیلسوف شناخته شده

آن چیزی که ما از فلسفه داریم از اولین فیلسوف جهان یعنی تالس اهل میلتوس است یعنی همان آسیای صغیر و ترکیه فعلی.
او فلیسوف و دانشمند و ریاضی دان یونانی است که در۶۲۴ سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته و به گوش می‌رسد زمزمه‌هایی که اون استاد فیثاغورث بوده است

[Top]