توهم هدایت و حاجی‌آقایش

قرار نیست هر وقت اسمی از صادق هدایت پای کتابی باشد آن کتاب کولاک باشد یا خواندنی و خلاصه محشر باشد شاید از تمام داستان‌های صادق هدایت چند داستان کوتاهش و یکی دو رمانش خواندی باشد و داستان یا رمان باشد. مابقی‌اش یا یک مشت بیانیه سیاسی است یا یک مشت نطق و سخنرانی.

داستان‌ حاجی‌آقای صادق هدایت
داستان‌ حاجی‌آقای صادق هدایت

حاجی آقا یکی از آن کتاب‌های صادق است که اگر نخوانیدش چیزی از دست نمی‌دهید این رمانی است که تقریبا همه آن گفتگو است گفتگویی میان یک حاجی آقا و آدم‌هایی که با او دم خور هستند یا به او مراجعه می‌کنند.

فکر نکنید وقتی سخن از حاجی‌آقا می‌شود منظورش طلبه وآخوند است. نه! ظاهرا داستان فردی است بی سواد(بلد نیست بخواند و بنویسد) که بین مردم به حاجی آقا معروف است نه اینکه فکر کنید درس خوانده و از درس خواندن به اینجا رسیده باشد. بیشتر شبیه همان قلتشن‌هاست اما به روش خودش.

آدم چاپلوسی و البته خیلی زرنگ که با وجه‌ای دینی مردم را می چاپد و با شهرتی و پولی که پدرش داشته هزار دورغ و چرت و پرت به هم می‌بافت حرص شهوت و پول دارد چشمانش همه چیز را شکل پول می‌بینید یا شکل زن. بیشتر از این نمی‌خواهم از شخصیت داستان حاجی‌ آقا صحبت کنم فقط قصدم این بود که بگویم این حاجی‌ آقای صادق برخلاف تصور خیلی‌ها طلبه یا آخوند نیست چون خود صادق هدایت هم در داستانش بارها اشاره می‌کند که درسی نخوانده و حتی خواندن و نوشتن هم بلد نیست و خلاصه فقط خودش را به آن‌ها می‌چسپاند (البته او خودش را به هر طرفی که بوی پول حس کند می‌چشپاند) و وجه‌ای دینی از خودش نشان می‌دهد و شاید سالی چند بار نمازش را در مسجد بخواند آن‌هم به زور. او حتی پدرش هم آخوند نیست که بخواهد به واسطه پدرش این لقب به او داده شود.

همان‌طور که گفتم داستان، حرف‌های و صحبت‌های این حاجی آقا است که به نوعی قلتشن‌ است و یکی از مشکلات اساسی اجتماعی آن دوره زمانه. شخصیت اول در در این داستان فقط حرف می‌زند کمتر می‌شود که نویسنده به غیر از حرف‌های شخصیت اول با مخاطبانش اطلاعات دیگری به خواننده بدهد همه اطلاعات در سخنرانی‌های و حرفای بدون وقفه و بلند و حتی چرت و پرت گویی‌های این حاجی‌اقا است.

آدمی که در اندرونی خانه اش(در میان خانواده‌اش) و برای کسانی که او را از نزدیک می‌شناسند و فقط برای چاپلوسی پیش او می‌آیند و یا می‌خواهند کارشان را انجام دهد منفور است و برای مردم عادی گاهی نذر و نیاز‌هایش را می بینند امین و صادق است.

چیزی که در دیالوگ‌های این رمان به چشم می‌خورد یکسانی دیالوگ‌ها و این نقطه ضعفی است یعنی تقریبا تمام کسانی که در داستان حرف می‌زنند یه جور حرف می‌ِزنند و این نقطه بد داستان است آدم‌ها را نمی‌توان با نحوه‌ی حرف‌ زدنشان شناخت آدم‌ها در این داستان معرفی می شوند. البته شاید یکسانی دیالوگ‌ها به این بابت باشد که همه مردم در آن زمان یک جور حرف می‌زدند که فکر می‌کنم این‌طور نباشد. مطمئنا حرف زدن روزنامه نگار با مرد عامی فرق می‌کرده مطمئنا حرف زدن یک آدم درباری و یک پزشک فرق می‌کرده که در این داستان این تفاوت محسوس نیست.

یک شخصیت شاعری (منادی‌الحق) آخر داستان پیش حاج‌اقا می‌اید و شاید همان شخصیت صادق هدایت باشد چون حرف‌های نگفته صادق را به حاجی‌اقا می‌زند حسابی حاجی را پریشان می‌کند و هر چه از دهنش در می‌آید به حاجی می‌گوید و شاید داستان را صادق برای بیان کردن همین حرف‌هایش نوشته است خیلی هم صریح و بی پرده فحش‌هایش را به این قلتشن‌ها می‌دهد طوری که تمام فحش‌هایش به دل آدم می‌نشید.

داستان اصلا پیچیده نیست و از یک روند مستقیم پیروی می‌کند فراز و فرودی در کار نیست داستان از یک جا شروع می‌شود و به یک جا ختم می‌شود. داستان بیشتر فقط در اتاق بیرونی خانه اتفاق می‌افتد و همه دیالوگ‌ها آنجا رد بدل می‌شود. در این داستان کسی کاری نمی‌کند همه فقط حرف می‌زنند شما فقط حرف‌ها را می شنوید داستان سرد و بی روح است گوش دادن به حرف‌ها و چرت و پرت‌های حاجی اقا خواننده را خسته می‌کند حرف‌های اضافی که کرور کرور از دهان حاجی‌اقا بیرون می‌ریزد صحبت‌های تملق آمیزو پاچه‌خوارانه حاجی تا تئوریی‌های سیاسی و دروغ و دغل‌های حاجی.

باید حواستان جمع باشد که گفته‌ها را قاطی نکنید قرار نیست یکی در میان صحبت شود حاجی سخنرانی می‌کند و طرف مقابل فقط چند جمله می‌گوید خلاصه حاجی مرد حرافی است و البته خیلی دغل و زرنگ.

Tags: , , ,

10 Responses to “ توهم هدایت و حاجی‌آقایش ”

 1. chera sarsari says:

  سلام. چرا شما اصلا تم سیاسی اجتماعی داستان رو بررسی نکردید. و فقط با نگاهی سطحی به داستان مطالبی نوشتید

 2. ایمان says:

  اتفاقا این کتاب یکی از داستانهای خوب صادق هدایته،بی مرده و صریح و بدون هیچ تلاشی برای سیاه نمایی داستانو روایت کرده،
  درمورد اینکه دیالوگها شبیه به هم هستند پیشنهاد میدم دوباره کتابو با دقت بخونید.
  و اما چرت و پرتهای حاجی آقا،از بین حرفهای کاراکتر های داخل داستان شرایط و اوضاع اون دوره کاملا معلوم میشه،بدون اینکه تو ذوق بزنه فضاسازی کرده و شخصیتها بخصوص شخصیت خود حاجی آقا به خوبی پرداخت شده،
  البته این که وجود این افراد در این زمان هم به بهتر تصور کردن اسن شخصیتها کمک میکنه ؛و اینکه در این کتاب صادق خان هدایت علاوه بر نشون دادن قدرت نویسندگیش یک وجه از جانعه شناسیش ک خاص ایران و مردم ایران هست رو ب خوبی نشون میده

 3. مهدی says:

  دقیقا بنده با شما مخالفم
  این داستان را چند بار خواندم و نه تنها بنده بلکه بسیاری معتقدند که این داستان مزخرف است.

 4. Yasaman says:

  چون واقعیات رو گفته واقعیاتی که هنوزم تو جامعه هست مگه کم رانت خواری و دزدی و ریا و دو رو میبینیم امروزه چون اینا رو خیلی صریح کفته ورای تحمل ما هست میگیم مزخرفه چرا چون ما همیشه خودمونو برترین و باهوش ترین و باکدسا میدونیم

 5. Alichireeck says:

  با سلام.این داستان میتواند بیشتر به اوضاع امروز اشاره کند.کسانی که با دلالی و دروغگویی و تملق به ثروت میرسند و با اینکه چیزی نمیفهمند با ثروتشان هرکاری را پیش میبرند.

 6. Reza29.4 says:

  من تا شروع کردم خوندنش و تا صفحه ۱۱خوندم ولی درست واقعیت رو میگه.
  حالا آخوند جماعت هم سواد درست حسابی نداره.
  و به قول خیلی ها اگر مردم سال ۵۷این کتاب رو می خوندند هیچ وقت خودشون و چند نسل بعدشون رو بدبخت نمی کردند

 7. sepid says:

  عزیز درسته که شما درست میگی!ولی یکم حرفاتو فیلتر کن!

 8. Fateme_khn says:

  شما خیلی بی انصافی میکنید..نقد شما فقط کوبیدن و خرد کردن نویسنده ست…اگر هدایت خوب نبود کسی نمیخوند..اما الان شاهد این هستیم که خیلیا میخونن و خیلیا هم دوست دارن..هر نویسنده مکتب خاص خودشو داره و دلیل نمیشه که چون کسی این مکتب رو نمی پسنده ،نویسنده و داستان و بد باشن…هدایت بیشتر از هرچیز پوچ گرایی و بی اهمیت بودنه همه چیزو نشون میده و مخاطب کتاباش هم عام نیست..و برای قشر خاصی از جامعه هست..پس انقد یه نویسنده رو زیر سوال نبرید..چون حتما دلیلی هست که این همه خواننده داره و جزء نویسنده های نامدار ایرانیه..

 9. مسعود says:

  متاسفانه جمعیت کتاب خون ما هم یاد نگرفتن به شخصیت ها احترام بگذارند داستان نه زیاد قوی و نه زیاد ضعیفه البته شایان تقدیر هستش از نظر من داستان خوبیه البته تسلط نویسنده بر احساسات افراد داستان واقعا خوبه

 10. شما فقط خوبی! says:

  نظر رندانه ای درباره این کتاب دادید.البته به ترجمه زمان ما میشه نظر رانتانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *