شب عاشقان

رادیو را روشن کردم داشت در مورد لیله‌الرغائب می‌گفت خیلی خوشم آمد کلا در رسانه ملی این شب آرزو‌ها بسیار تحویل گرفته شده و حسابی در موردش صحبت می‌کنند و این بسیار رضایت بخش است.

گوینده می‌گفت: شب لیله‌الرغائب است شب آروز‌ها، شب عاشقان!!! این تعبیر برایم جالب و البته خوش‌آیند آمد. شاید آدم‌های عاشق اگر این تعبیر را می‌شنیدند کلی ذوق می‌کردند.

اگر خدای‌مان برای مان شناخته شده نباشد شب‌های مانند لیله‌الرغائب را نمی‌توانیم به خوبی درک کنیم، روز هایی مانند روز پانزدهم ماه رجب که مخصوص اعمال ام داود است را نمی‌توانیم درک کنیم. چیزی از معنای اعتکاف و خلوت با خداوند و صحبت کردن با او را نمی‌توانیم درک‌ کنیم.

چقدر جالب است که خداوند ماه رجب را به نام خودش و برای خودش نام‌گذاری کرده است و شب اولش را شب آروز‌ها قرار داده، شبی که خدا ایستاده و به آرزو‌ها و دوست‌داشتنی‌های بندگانش گوش می‌دهد، البته نه اینکه نداند، خدا دوست دارد بندگانش با او و او با بندگانش حرف بزند و این درخواست‌ها و خواهش‌ها یکی از راه‌های لذت بردن خداوند در حرف زدن با بنده‌اش است.

خدای کدام دین را می‌شناسید که از با بنده‌اش بودن لذت ببرد از گوش دادن به صحبت‌های او لذت ببرد،‌ راه‌های زیادی برای حرف زدن با بنده‌اش آماده کند و کلا همیشه با کوچکترین بهانه محیطی برای این مکالمه مهیا کند.

شب لیله الرغائب ، جمعه اول ماه رجبهمه‌مان این دعای مخصوصی که در ماه رجب بعد از نماز خوانده می‌شود را شنیدیم اما نمی‌دانم کدام‌تان تا به حال به معنای عمیقی که در در این دعا وجود دارد توجه کرده‌اید، یا من ارجوه لکل خیر…ای کسی که در هر امر خیری به تو امید دارم و هر چه نیکویی و خیر است را باید از تو طلب کنم. یا من یعطی الکثیر بالقلیل: ای آن که در مقابل اعمال اندک و ناچیز ما، پاداش بسیار عطا می نمایی. یا من یعطی من سئله. یا من یعطی من لم یسئله و من لم یعرفه تحننا منه و رحمه: ای کسی که به هر نیازمند و حاجت مندی عطا می کنی، ای که عطا می کنی به کسی که تو را نمی خواند و از تو چیزی نمی خواهد و تو را نمی شناسد که صاحب مهر و عطوفت و رحمت هستی.

فکر می‌کنم فقط بیان همین چند جمله در شناخت خدای شب لیله الرغائب کافی باشد. اصلا نیازی به هیچ شرح و توضیح اضافه‌ای نیست آنقدر معنا واضح و روشن است که هر کس می‌تواند با خواندن این چند بند تا اندازه‌ای با این خدای شنوده آشنا شود.

حضرت رسول می‌فرماید: غافل نشوید از اولین شب جمعه ماه رجب. همانا که این شب را ملائکه شب آرزو‌ها نامیده‌اند.

لینک‌های مرتبط

لیله‌الرغائب چگونه شبی‌است

تاملی بر دعای ماه مبارک رجب

نکاتی در باره ماه مبارک رجب

3 Responses to “ شب عاشقان ”

 1. راحيل says:

  لیله الرغائب شب اول ماه رجب است یا اولین شب جمعه ماه رجب؟

 2. مهدی says:

  اولین شب جمعه ماه رجب

 3. مخ تش says:

  خدا روح این پسره عینکیه ” فرزاد حسنی” رو شاد کنه که تو صدا و سیما باب این بحث ُ باز کرد !
  شبه جالبیه ! حتی تو آدمایی که همه‌ی اُمیدشون ته کشیده میشه اُمیدواریُ دید !!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *