ایمان بازی

وَمِنَ النَّاسِ مَن یَعْبُدُ اللَّهَ عَلَى حَرْفٍ فَإِنْ أَصَابَهُ خَیْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَهٌ انقَلَبَ عَلَى وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْیَا وَالْآخِرَهَ ذَلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ ﴿۱۱﴾ سوره حج.

و از جمله مردم کسانى هستند که خدا را به بعضى از شرایط و در بعضى فرضها مى‏پرستند اگر خیرى به او برسد آرامش مى‏یابد و اگر شر و فقر به او رسد روى بگرداند، چنین کسانى در دنیا و آخرت زیان مى‏کنند که زیان آشکار همین است (۱۱).غیر خدا چیزى را مى‏پرستند و مى‏خواند که نه زیانش رساند و نه سودش دهد و ضلالت بى‏انتها همین است (۱۲کسى را مى‏خواند که ضررش از نفعش زودتر مى‏رسد، و این چه بد معبود و همدمى است که او را بپرستند (۱۳).ترجمه تفسیر المیزان.

مساله مهم عبادت خداوند بر اساس «حرف» است. برای معنای حرف معنای مختلفی بیان شده است، برخی گفته اند: دو دلی، برخی گفته‌اند زبانی و بر اساس حرف، برخی گفته اند با ایمان ضعیف و خلاصه چیزهای دیگر، اما اصلا هیچ کدام این‌ها مهم نیست مهم این است که وقتی ما در زبان عامیانه خودمان از حرف استفاده می‌کنیم خودمان معنایش را می‌فهمیم.

اگر هم نفهمیم از توضیح بعد آن می‌فهمیم که ایمانی حرفی یعنی چه. ایمان حرفی یعنی ایمانی بدون صبر، بدون تامل، بدون فکر. ایمانی که از روی فکر و اندیشه نباشد قطعا حرفی خواهد بود. ایمانی که صبحی بلند می‌شیم و خدا را عبادت می‌کنیم و صبح دیگر که ضرری متوجه ما می‌شود خدا را بنده نیستیم.

ایمانی که تا زمانی که دنیا و ما فیها مال باشد ما هم خود را با خدا می‌دانیم و نمازکی می‌خوانیم و روزه‌ای می‌گیریم که معلوم هم نیست که چه خوانده‌ایم و چه کرده‌ایم و هزارها ان قلت دیگری که بر اعمال‌مان سایه افکنده‌است.

خدا چرا باید ایما‌ن‌مان با اقتصاد‌مان با خوردن و نخوردن‌‌هایمان پیوند داشته باشد. خدایا چرا ما آینقدر ایمان بازیم. مگر ایمان برای بازی و سرگرمی‌مان است. خدایا همین است که تاکید به تفکر و اندیشه می‌کنی. چرا که از ایمان بازی و آنهایی که اهل ایمان بازی هستند اصلا خوشت نمی‌آید. آنهایی که چیزی جز خسران مبین لایق‌شان نیست.

خدایا نمی‌دانم،‌ آن روزی که تصادف کردم، آن روزی که پولی را گم کردم یا آن روزی که وسیله مهمی از من دزده شد و من در خواندن نماز تعلل کردم و یا نمازم را آخر وقت خواندم شامل این ایه می‌شوم. خدایا، یعنی اگر روز خوشحالیم و روز ناراحتیم در عبادت تو یکسان نباشد من نمونه‌ای از آنانی هستم که تو خسران آشکار را برایم وعده‌ داده‌ای.

خدایا ببخشا بر من تنبلی‌ام را! که از تو جز این انتظاری نیست.

2 Responses to “ ایمان بازی ”

 1. بنده خوب خدا سلام..
  خداقوت..
  بسیار تا بسیار از وبتان لذت بردیم
  یاحق

 2. محمد says:

  سلام بر مهدی جان

  یک دسته از انسانها هم وقتی مشکلی براشون پیش میاد یاد خدا می افتند ولی وقتی که همه امور بر وفق مرادشان است از یاد خدا غافلند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *